Lenovo
ThinkPad P16V Gen 1
Gaming Excellent
R 16,000.00
R 17,000.00
SALE
🔒 Device reserved for 60 minutes once added to cart.
CPU
13th Gen Intel(R) Core(TM) i7-13700H
13th Gen Intel(R) Core(TM) i7-13700H
RAM
16 GB DDR5
16 GB DDR5
Storage
512GB SSD
512GB SSD
Screen
16", 1920x1200"
16", 1920x1200"
OS
Windows 11 Pro
Windows 11 Pro
Type
Laptop
Laptop
Full Specifications
| Make | Lenovo |
| Model | ThinkPad P16V Gen 1 |
| Device Type | Laptop |
| Processor | 13th Gen Intel(R) Core(TM) i7-13700H |
| Memory (RAM) | 16 GB DDR5 |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Size | 16", 1920x1200" |
| Graphics | NVIDIA RTX A500 Laptop GPU (4 GB) |
| Graphics 2 | Intel(R) UHD Graphics |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Condition | Excellent |
| Warranty | Early 2027 |
Ports & Features
| USB Ports | 2 |
| USB-C | Yes |
| HDMI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Scanner | Yes |
Battery
| Battery Status | Excellent |