Dell
Latitude 7420
Touchscreen Good
R 7,900.00
🔒 Device reserved for 60 minutes once added to cart.
CPU
11th Gen Intel(R) Core(TM) i7-1185G7
11th Gen Intel(R) Core(TM) i7-1185G7
RAM
16 GB LPDDR4
16 GB LPDDR4
Storage
256GB SSD
256GB SSD
Screen
14", 1920x1080"
14", 1920x1080"
OS
Windows 11 Pro
Windows 11 Pro
Type
Laptop
Laptop
Full Specifications
| Make | Dell |
| Model | Latitude 7420 |
| Device Type | Laptop |
| Processor | 11th Gen Intel(R) Core(TM) i7-1185G7 |
| Memory (RAM) | 16 GB LPDDR4 |
| Storage | 256GB SSD |
| Screen Size | 14", 1920x1080" |
| Graphics | Intel(R) Iris(R) Xe Graphics |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Condition | Good |
Ports & Features
| USB Ports | 1 |
| USB-C | Yes |
| HDMI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Fingerprint Scanner | Yes |
Battery
| Battery Health | 100.00% |