Dell
Pro 14 Plus PB14250
New
R 14,500.00
🔒 Device reserved for 60 minutes once added to cart.
CPU
Intel(R) Core(TM) Ultra 5 238V
Intel(R) Core(TM) Ultra 5 238V
RAM
32 GB LPDDR5/DDR5
32 GB LPDDR5/DDR5
Storage
512GB SSD
512GB SSD
Screen
14", 1920x1200"
14", 1920x1200"
OS
Windows 11 Pro
Windows 11 Pro
Type
Laptop
Laptop
Full Specifications
| Make | Dell |
| Model | Pro 14 Plus PB14250 |
| Device Type | Laptop |
| Processor | Intel(R) Core(TM) Ultra 5 238V |
| Memory (RAM) | 32 GB LPDDR5/DDR5 |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Size | 14", 1920x1200" |
| Graphics | Intel(R) Arc(TM) 130V GPU (2 GB) |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Condition | New |
| Warranty | Late 2028 |
Ports & Features
| USB Ports | 2 |
| USB-C | Yes |
| HDMI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Scanner | Yes |
Battery
| Battery Health | 100.00% |